Gołębie w mieście to prawdziwy kłopot nie tylko dla przechodniów, ale przede wszystkim dla właścicieli nieruchomości czy zarządców dużych obiektów użyteczności publicznej. Ptaki te tworzą swoisty krajobraz wielu polskich miast, jednak są też poważnym zagrożeniem dla zdrowia ludzi, a także estetyki przestrzeni publicznej.

Wszechobecne odchody gołębi, zabrudzone elewacje budynków, zniszczone pomniki to tylko fragment opisu tego, z czym można spotkać się w wielu miejscowościach. Sposobów na zwalczanie gołębi jest co najmniej kilka, jednak chodzi przede wszystkim o to, aby wybrać skuteczną metodę odstraszania ptaków. Jak poradzić sobie z tym kłopotem?

Szara sierść, z delikatnym rudym odcieniem, duże oczy i szerokie uszy to krótki opis, jak wygląda nornica ruda. Tego gryzonia z pewnością nie trzeba przedstawiać ogrodnikom, którzy za wszelką cenę próbują pozbyć się szkodnika ze swojej działki. Nie jest to jednak proste, ponieważ nornice prowadzą zwykle nocny tryb życia, skrywając się w ciągu dnia w systemie korytarzy, budowanych tuż pod powierzchnią ziemi.

Zwierzę to, podobne nieco do chomika, potrafi wyrządzić duże szkody w ogrodach. Przyczynia się do obumierania roślin, podkopując je i obgryzając korzenie. To wystarczający powód, aby szukać skutecznego sposobu, jak pozbyć się nornic ze swojego otoczenia. Jak wspomnieliśmy, nie jest to takie proste, a domowi ogrodnicy nieświadomie przyciągają nornice do ogrodu, obsypując choćby rośliny liśćmi na zimę. To idealna kryjówka dla gryzoni.

Pluskwa to insekt osiedlający się nie tylko w domach lub mieszkaniach. Równie często pojawia się w pokojach hotelowych, będąc prawdziwą zmorą właścicieli, którzy – dla bezpieczeństwa gości i zachowania odpowiednich standardów noclegu – muszą podjąć skuteczną walkę z tym owadem. Problemem jest przede wszystkim dopasowanie odpowiednich metod i środków dezynsekcyjnych, a także konieczność zapewnienia nieprzerwanej pracy hotelu.

W rozwiązaniu tych kłopotów pomocne są specjalistyczne firmy, zajmujące się zwalczaniem różnego rodzaju insektów, gnieżdżących się również w hotelach. Usuwanie pluskiew prowadzone jest różnorodnymi metodami, dopasowanymi nie tylko do tego rodzaju szkodnika, ale także miejsca, które skolonizował.

Myszy w sezonie zimowym poszukują ciepłego schronienia, którym najczęściej są obiekty zamieszkane lub użytkowane przez człowieka. Gryzonie te nie tylko pogarszają komfort mieszkania, ale także przyczyniają się do zniszczeń oraz są nosicielami wielu groźnych chorób. Jeśli mieliście okazję spotkać mysz w swoim domu, można założyć, że – szczególnie w okresie zimowym – dorosłych osobników jest więcej.

Myszy w piwnicy to najczęstsze zjawisko. Mają tam dostęp do pożywienia, a także bezpieczne schronienie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ułożone papiery, słoma lub inne podobne materiały, są idealnym miejscem na założenie gniazda. Należy pamiętać, iż myszy posiadają duże zdolności rozrodcze, dlatego też warto podjąć radykalne kroki, aby pozbyć się zagrożenia, już w momencie zauważenia nawet jednego gryzonia.

Zwalczanie insektów bytujących w domu jest niezwykle trudnym zadaniem, wymagającym nie tylko determinacji, ale także dopasowania właściwych metod i środków, zapewniających skuteczność. Jednymi z najtrudniejszych przeciwników są karaluchy i prusaki Toruń, które wyróżniają się między innymi wysoką odpornością na niesprzyjające warunki i brak pożywienia.