Prusaki, karaluchy, karakony – jakkolwiek by ich nie nazywać, wzbudzają odrazę i wolimy uniknąć ich obecności w naszym mieszkaniu. Zauważając pojedyncze osobniki, z pewnością zadajemy sobie pytanie, prusaki – skąd się biorą? Jest to tym bardziej interesujące, iż przecież dbamy o czystość i higienę swojego otoczenia.

Prusaki to podstępne owady, które najchętniej osiedlają się tam, gdzie mają zapewniony stały dostęp do pożywienia. Wystarczy jeden osobnik w miejscu, w którym przetrzymujemy odpadki kuchenne, aby za kilka dni mieć do czynienia z inwazją tych insektów. Żywią się niemal wszystkim, od produktów spożywczych, przez papier, ludzkie włosy aż do martwych owadów. To sprawia, iż adoptują się niemal w każdym środowisku.

Prusaki w domu

Prusaki w domu trudno jest zauważyć, gdyż owady te nie lubią towarzystwa człowieka. Żerują nocą, poszukując pożywienia. Możemy natknąć się na ślady ich obecności w postaci choćby odchodów. Poruszają się bardzo szybko, a wyposażone w skrzydła – mimo iż nie latają – mogą bezpiecznie spadać nawet z dużej wysokości, używając ich jako swoistego spadochronu.

Są to owady niebezpieczne. Nie powodują zranień u człowieka, mogą jednak roznosić bardzo niebezpieczne choroby. Ich obecność w produktach spożywczych przyczynia się do szybszego psucia np. chleba, warzyw czy mąki. Są nosicielami bakterii wywołujących między innymi biegunkę, tężec oraz gruźlicę. Niszczą również papier, książki, tapety i mogą wywoływać poważne odczyny alergiczne. To wystarczy, by poważnie zastanowić się, jak zwalczyć prusaki?

Prusaki zwalczanie

Samodzielna likwidacja prusaków w domu to trudne zadanie. Istnieją oczywiście powszechnie dostępne środki, ułatwiające pozbycie się tych intruzów, jednakże nocne życie owadów oraz ich duża odporność na brak pożywienia sprawiają, iż wyjątkowo trudno będzie domowymi sposobami pozbyć się insektów. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z ofert profesjonalnych firm, które przeprowadzą dezynsekcję specjalistycznymi preparatami, gwarantującymi skuteczność.

Prusaki – zwalczanie to jedna z częściej oferowanych usług przez firmy działające w branży DDD. Korzystając ze środków chemicznych, przeznaczonych do profesjonalnego zastosowania czy żeli wabiących, można efektywnie pozbyć się owadów już po pierwszym zabiegu. Niezwykle istotna jest identyfikacja miejsca, w którym osiedliły się prusaki, aby w pierwszej kolejności zlikwidować ich potencjalne gniazdo. Tu niezbędne jest doświadczenie i wiedza, jaką dysponują firmy zajmujące się dezynsekcją budynków.

Prusaki w domu to ogromny problem, który wpływa bezpośrednio na pogorszenie komfortu życia oraz stanu sanitarnego. Konieczna jest szybka reakcja, już w chwili zauważenia pierwszego osobnika. Dzięki temu można uniemożliwić karaczanom kolonizację, owady te bowiem rozmnażają się bardzo szybko. Chcąc efektywnie wyeliminować intruza z naszego otoczenia, warto skorzystać z usług profesjonalnych firm, które z wykorzystaniem preparatów chemicznych zlikwidują problem.