Pluskwa domowa to wyjątkowo podstępny i niebezpieczny insekt. Osiedlając się w naszym otoczeniu, żywi się krwią człowieka, stając się przyczyną chorób i alergii. Jej obecność zauważymy po zaczerwienieniach na skórze, które są śladami ukąszeń. Początkowo za te drobne, czerwone plamki obwiniamy komary, jednak z czasem okazuje się, iż jest to problem bardziej skomplikowany.

Zastanawiamy się często, skąd pluskwa pojawiła się w naszym domu, kiedy zwykle kojarzymy ją z brudnymi i niezadbanymi wnętrzami? Odpowiedź jest banalna. Mogliśmy przypadkowo przynieść ją z takich właśnie miejsc. Często obecna jest także w meblach używanych, które kupujemy. To najprostsze drogi, którymi ten uciążliwy insekt trafia pod nasze dachy.

Jak wygląda pluskwa domowa?

Chcąc sprawdzić, jak wygląda pluskwa domowa, należy być wyjątkowo cierpliwym. To insekty, których na próżno szukać w ciągu dnia. Żerują nocą. Mają maksymalnie 6 mm długości, charakteryzuje je brunatnoczerwony kolor ciała, spłaszczającego się ku przodowi. Niewielkie oczy pluskiew to narząd służący do sprawdzania, czy jest już wystarczająco ciemno, aby wyruszyć na poszukiwanie pożywienia.

Pluskwa to insekt wyjątkowo sprawny, który może poruszać się po każdej niemal powierzchni dzięki dwóm małym haczykom umiejscowionym na każdej stopie. To, co powoduje zranienia u człowieka, to aparat gębowy, podobny do igły. Insekt posiada także czułki, które wzmacniają zmysł zapachu, pomagając wykryć ciepło i tym samym łatwiej dotrzeć do ofiary.

Pluskwa domowa – zwalczanie

Najczęstszym pytaniem, gdy w naszym otoczeniu pojawi się pluskwa domowa jest – jak się pozbyć insekta? Odpowiedź nie jest prosta. Należy powrócić do opisu pluskwy i dodać do niego bardzo dużą odporność owada, możliwość hibernacji w razie braku pożywienia oraz zdolności rozrodcze, które pozwalają jednej samicy złożyć nawet 500 jaj. Dzięki tym cechom samodzielna walka z pluskwami jest niezwykle trudna.

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy firm dezynsekcyjnych. Dzięki specjalistycznym preparatom możliwe jest skuteczne wyeliminowanie insekta z otoczenia człowieka. Najczęściej, w zależności od miejsca, gdzie osiedliły się pluskwy oraz ich liczebności, stosuje się metody chemiczne i fizyczne. Ich odpowiednie dopasowanie pozwala efektywnie usunąć owady z pomieszczeń.

Pluskwa domowa to niewątpliwie jeden z groźniejszych insektów, który osiedla się w pobliżu człowieka. Żywiąc się krwią, może przenosić groźne choroby oraz wywoływać alergie. Po zauważeniu obecności intruza, najlepiej skontaktować się z profesjonalną firmą dezynsekcyjną, która odpowiednimi metodami skutecznie pozbędzie się problemu.