Kopce na idealnie zadbanym trawniku to znak obecności kretów. Zwierzęta te dosłownie spędzają sen z powiek ogrodnikom, którzy za wszelką cenę chcą pozbyć się szkodników ze swojego terenu. Walka z kretami nie jest jednak równa, zazwyczaj wygrywają zwierzęta, dlatego też poszukujemy skutecznych sposobów na przepędzenie tych zwierząt z naszego otoczenia.

Likwidacja kretów domowymi metodami to pomysły sprawdzane już przez dziesiątki lat. Niektóre z nich rzeczywiście skutkują, inne są tylko zbędnym zajmowaniem czasu. Warto więc sprawdzić, jak pozbyć się nieproszonych gości z ogrodu, aby uniknąć zniszczenia zieleni, o którą tak pieczołowicie dbamy.

Ochrona trawnika

Ochrona trawnika przed kretami nie jest prosta. Należy pamiętać, iż szkodniki te prowadzą nocny tryb życia, a funkcjonują jedynie pod ziemią. Te dwa elementy znacznie utrudniają samodzielną i przede wszystkim skuteczną walkę z nimi. Brak odpowiedniej ochrony zieleni sprawi, iż w szybkim tempie rośliny zaczną obumierać na skutek zniszczenia ich systemu korzeniowego.

Istotnym elementem wpływającym na konieczność zapewnienia właściwej ochrony terenów zielonych są kopce, które utrudniają koszenie i pielęgnację trawy, a także przyczyniają się do gnicia roślin, zasypanych przez ziemię. Wymienione powody są wystarczające, aby zauważenie pierwszej kretowiny wywołało nerwowość wśród ogrodników.

Domowe sposoby na krety

Jak wspomnieliśmy, istnieją domowe sposoby na krety, pozwalające na walkę z nimi. Nie w każdym przypadku okażą się skuteczne. Umieszczenie metalowych puszek na palach osadzonych blisko kopców jest pierwszą metodą na próbę humanitarnej walki z kretami. Hałas, jaki wydobywa się z tak przygotowanego odstraszacza, może wypłoszyć szkodniki z naszego ogrodu. Inną propozycją są rośliny o intensywnym aromacie. Zasadzona lawenda czy czosnek lub umieszczenie ich na kretowiskach powinny okazać się skuteczne.

Wiele osób inwestuje w siatki ochronne na trawnik, które montowane są bezpośrednio na ziemi. Dzięki niewielkim oczkom oraz odpornej konstrukcji, kret nie ma możliwości przebicia się przez siatkę. W takiej sytuacji istnieje duże prawdopodobieństwo, że ssak wyniesie się z ogrodu, w poszukiwaniu miejsc bardziej przyjaznych.

Domowe sposoby walki z kretami nie zawsze gwarantują skuteczność. Najczęściej opierają się na odstraszaniu zapachem lub hałasem, którego szkodniki nie tolerują. Sklepy oferują także wiele preparatów do zwalczania kretów, jednak nie w każdym przypadku będą efektywne. Zauważając intruza w ogrodzie, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy fachowców Deletor, którzy dopasują odpowiednie metody likwidacji kretów, gwarantujące oczekiwany efekt.