Odstraszanie gołębi jest zabiegiem, który ma znacząco wpłynąć nie tylko na estetykę budynku, ale przede wszystkim bezpieczeństwo ludzi i zwierząt domowych. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że te bliskie człowiekowi ptaki, mogą roznosić szereg groźnych chorób, które rozprzestrzeniają się przede wszystkim na gołębich odchodach.

Nie trzeba mieszkać w Rynku Głównym w Krakowie, aby dostrzec obecność gołębi w swoim otoczeniu. To często hodowane ptaki, nawet w centrach miast. Niszczą elewację budynków, zatykają kominy, budując na nich gniazda. Są także poważnym zagrożeniem dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w szeroko pojętym przemyśle spożywczym.

Zwalczanie gołębi

Metod na zwalczanie gołębi jest bardzo dużo, nie ma jednak uniwersalnego środka, który można zastosować w każdej lokalizacji. Ważne jest, aby sposób dopasować do ilości ptaków, miejsca ich gniazdowania oraz zagrożenia, jakie powodują. Dzięki takiej analizie można opracować szczegółowy plan, pozwalający na skuteczną eliminację gołębi z otoczenia domu czy firmy.

Jednym z popularniejszych sposobów na ograniczenie bytowania ptaków na budynkach jest zabezpieczanie gzymsów. Specjalne kolce montowane są w miejscach, w których gołębie najchętniej siadają. Lokalizacje te są łatwe do zidentyfikowania, po ilości odchodów, które znajdują się na ziemi. To bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka i zwierząt domowych, ponieważ gołębie przenoszą wiele chorób, między innymi ornitozę, kokcydiozę, encefalit, chorobę Newcastle, toksoplazmozę oraz salmonellozę. Warto więc skorzystać z profesjonalnej pomocy i zabezpieczyć miejsca bytowania ptaków kolcami lub specjalnymi siatkami, rozpinanymi zwykle na tarasach czy balkonach.

Zabezpieczanie kominów

Zabezpieczanie kominów jest kolejnym polecanym sposobem na walkę z gołębiami. Ptaki te, często wiją gniazda na kominach. Wpływa to na zmniejszenie wydajności wentylacji czy odprowadzania spalin z domu. Zatkane kominy są bardzo częstym problemem osób, które zbagatelizowały problem gołębi.

W miejscach, w których ptaki zdążyły się osiedlić, jedyną skuteczną metodą jest usuwanie gniazd. Ten zabieg warto powierzyć specjalistom, którzy po pierwsze zidentyfikują rodzaj gniazda, a po drugie bezpiecznie je usuną. Po wykonaniu tych czynności dobrze jest zabezpieczyć nieruchomość wspomnianymi wcześniej kolcami, siatkami, które warto zamocować nie tylko na gzymsach, ale także w okolicy kominów.