Zabezpieczanie budynków przed ptakami jest koniecznością, która pozwala ustrzec się przykrych konsekwencji bytowania ptaków na kominach. To doskonałe miejsca do zbudowania gniazd, które znacznie pogarszają wydajność systemów wentylacyjnych.

Warto pamiętać, że w niektórych obiektach ochrona przed ptakami jest niezbędna. Dotyczy to przede wszystkim szeroko rozumianej gastronomii i zakładów zajmujących się przetwórstwem, produkcją i magazynowaniem produktów spożywczych. W tych miejscach obecność, na przykład gołębi, jest nie tylko niepożądana, ale wręcz zabroniona, ze względów sanitarnych.

Zabezpieczanie kominów

Pierwszą czynnością, od jakiej warto zacząć, jest zabezpieczanie kominów. Ptaki często budują gniazda na wylocie instalacji kominowej, zmniejszając jej wydajność. Dodatkowym niebezpieczeństwem są wpadające do środka gałęzie i inne przedmioty przynoszone przez ptaki. Ich pozbycie się z wnętrza komina może być nie tylko czasochłonne, ale także kosztowne. Warto więc okresowo zlecać usuwanie gniazd, aby uniemożliwić zadomowienie się ptaków na stałe.

Jednym z popularniejszych rozwiązań, powszechnie stosowanych, jest siatka z włókna szklanego, montowana na kominach murowanych. Nie zawsze jednak metoda ta jest skuteczna. Warto wówczas zdecydować się na nasady kominowe, montowane bezpośrednio na wylotach. Ich konstrukcja uniemożliwia ptakom budowę gniazda, zapewniając jednocześnie właściwą wydajność instalacji kominowej.

Zabezpieczanie gzymsów

Innym problemem, z którym spotykają się właściciele nieruchomości, jest obecność ptaków bezpośrednio na budynku. Metodą na rozwiązanie tych kłopotów jest zabezpieczanie gzymsów, czyli miejsc, w których najczęściej przebywają ptaki. Zanieczyszczają elewację, a ich odchody są niezwykle groźne dla zdrowia, szczególnie w przypadku wspomnianych wcześniej gołębi, nie bez przyczyny nazywanych latającymi szczurami.

Jak uchronić budynek przed obecnością ptaków? W tym celu warto wykorzystać dostępne listwy z kolcami, który długość można dowolnie regulować. Montowane są bezpośrednio na gzymsie lub parapecie, uniemożliwiając ptakom siadanie w tym miejscu. Często stosowane są także siatki, które sprawdzają się przede wszystkim na balkonach. Najlepszym rozwiązaniem jest uzyskanie profesjonalnego wsparcia w tym zakresie. Fachowcy nie tylko pomogą pozbyć się ptaków, ale także wskażą skuteczne sposoby na ochronę budynku na przyszłość.

Zabezpieczenie wentylacji i kominów przed ptakami jest koniecznością, która pozwala uniknąć zagrożenia, związanego między innymi ze zmniejszeniem wydajności tych instalacji. Warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, dysponujących doświadczeniem w tym zakresie. Pomogą pozbyć się problemu, skutecznie chroniąc budynek przed obecnością ptaków w przyszłości.