Szara sierść, z delikatnym rudym odcieniem, duże oczy i szerokie uszy to krótki opis, jak wygląda nornica ruda. Tego gryzonia z pewnością nie trzeba przedstawiać ogrodnikom, którzy za wszelką cenę próbują pozbyć się szkodnika ze swojej działki. Nie jest to jednak proste, ponieważ nornice prowadzą zwykle nocny tryb życia, skrywając się w ciągu dnia w systemie korytarzy, budowanych tuż pod powierzchnią ziemi.

Zwierzę to, podobne nieco do chomika, potrafi wyrządzić duże szkody w ogrodach. Przyczynia się do obumierania roślin, podkopując je i obgryzając korzenie. To wystarczający powód, aby szukać skutecznego sposobu, jak pozbyć się nornic ze swojego otoczenia. Jak wspomnieliśmy, nie jest to takie proste, a domowi ogrodnicy nieświadomie przyciągają nornice do ogrodu, obsypując choćby rośliny liśćmi na zimę. To idealna kryjówka dla gryzoni.

Nornice zwalczanie

Zauważając w ogrodzie nornice, zwalczanie tych szkodników wymaga przede wszystkim determinacji i konsekwencji. Istnieje wiele domowych sposobów, które chętnie wykorzystywane są na początku tej walki. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na symptomy, świadczące o tym, że gryzoń zadomowił się w waszym ogrodzie. Głównym sygnałem jest zwykle masowe obumieranie roślin. W przypadku jego zauważenia poszukajcie w ziemi otworów, które mogą prowadzić do kryjówek nornic.

Gryzonie te, w przeciwieństwie do kretów, nie usypują kopców. Trudniej zatem zauważyć ich obecność, a jedynym wejściem prowadzącym do podziemnego systemu korytarzy, jest niewielki otwór, o którym wspomnieliśmy wcześniej. W razie zidentyfikowania tego szkodnika zwykle wykorzystywane są naturalne sposoby odstraszania, takie jak: sadzenie roślin o intensywnym zapachu, którego nornice nie tolerują. Najczęściej jest to czarna porzeczka lub mięta. Co jednak zrobić, gdy niezbędna jest szybka eliminacja gryzoni?

Sposób na nornice

Najlepszy sposób na nornice to skorzystanie z pomocy specjalistycznej firmy, zajmującej się zwalczaniem szkodników. Dzięki zintegrowanym i skutecznym metodom zyskujecie pewność, że gryzonie szybko wyprowadzą się z waszego ogrodu. Często stosowane są metody fizyczne, czyli łapki, ustawiane w miejscach bytowania nornic, a także sposoby chemiczne, wykorzystujące preparaty zwalczające szkodniki, które aplikowane są bezpośrednio do korytarzy wykopanych przez gryzonie.

Nornicajak się pozbyć skutecznie tego szkodnika? Jak wspomnieliśmy, niezbędne są profesjonalne środki, zapewniające wysoką efektywność. Liczy się również czas reakcji, dlatego też skorzystajcie z pomocy fachowców od razu po zauważeniu śladów bytowania gryzonia w waszym ogrodzie. Dzięki temu unikniecie dalszych zniszczeń i dewastacji zieleni. Warto pamiętać, że nornice mają duże zdolności rozrodcze, dlatego też ich skuteczna eliminacja jest jedynym sposobem zapobiegającym prawdziwej inwazji.

Nornica ruda nigdy nie była przyjacielem ogrodników. Niszczy rośliny, psując estetykę każdego terenu zielonego. Chcąc wypłoszyć te gryzonie ze swojego otoczenia, trzeba pamiętać o dwóch prostych zasadach. Pierwszą z nich jest szybka reakcja, drugą z kolei – odpowiedni dobór metod i środków. Warto więc skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy – dysponując specjalistycznymi preparatami – wygrają walkę z nornicą, niszczącą wasz pieczołowicie wypielęgnowany ogród.