Karaczany, prowadzące nocny tryb życia, to prawdziwa zmora właścicieli domów czy mieszkań. Insekty te nie tylko pogarszają komfort domownikom, ale przede wszystkim są zagrożeniem dla zdrowia człowieka, ponieważ mogą przenosić szereg niebezpiecznych chorób. Niestety likwidacja karaczanów nie jest prostym zabiegiem – wymaga determinacji oraz zastosowania odpowiednich środków i metod.

Karaczan prusak, jakiego można spotkać w naszym kraju, to przedstawiciel jednego z 16 gatunków zidentyfikowanych w Polsce. Na świecie natomiast owady te klasyfikuje się aż w 4600 gatunkach. Dzięki szybkiemu procesowi rozmnażania oraz swobodzie przemieszczania się, występowanie karaczanów w naszych domach nie należy do rzadkości. Warto także rozwiać mit, że insekty te pojawiają się jedynie w miejscach o obniżonych standardach higienicznych.

Duży karaczan

Nie ma znaczenia, czy w domu pojawił się duży karaczan (karaczan wschodni), czy jego mniejszy odpowiednik (karaczan prusak) – należy działać od razu, aby uniknąć prawdziwej plagi tych insektów. Na początku warto zidentyfikować miejsce bytowania owadów, które najczęściej lokalizują się za kuchennymi szafkami, pod zlewem, wanną czy pod prysznicem. Jest to związane z warunkami, jakie tam panują, a także dostępem do pożywienia. Insekty bowiem jedzą resztki organiczne.

Obecność karaczanów w tak skrytych miejscach jak zakamarki szafek, zlew, umywalka czy toaleta nie oznacza, że insekty nie pojawią się w innych częściach mieszkania. Prowadzą nocny tryb życia, dlatego też trudno od razu je zauważyć. Czynnikiem determinującym do walki z tymi owadami, poza kwestią higieniczną, będzie z pewnością aspekt zdrowotny. Karaczany mogą przenosić patogeny, odpowiedzialne między innymi za rozwój tężca, czerwonki czy nawet gruźlicy.

Karaczan jak się pozbyć?

Skoro wiemy już, że w naszym otoczeniu zamieszkał karaczanjak się pozbyć nieproszonego gościa? Jednym z najpopularniejszych sposobów jest rozłożenie w domu samodzielnie przygotowanej mikstury, składającej się z cukru oraz kwasu bornego. To jednak nie wystarczy, ponieważ trzeba przeprowadzić też gruntowne porządki, czyszcząc przede wszystkim miejsca, gdzie potencjalnie owady mogły się osiedlić.

Niestety, nie zawsze walkę wygramy. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnych usług dezynsekcyjnych, które skutecznie wyeliminują owady z naszego otoczenia. Specjaliści z branży DDD dysponują różnego rodzaju preparatami – insektycydami, które przeznaczone są do likwidacji karaczanów. Środki aplikuje się między innymi metodą opryskową. Ogromną skutecznością, a także bezpieczeństwem dla człowieka, wyróżniają się specjalne żele wabiące, które rozkładane są w mieszkaniu. 

Karaczan jest bez wątpienia jednym z owadów budzących największe obrzydzenie wśród domowników. Warto jednak pamiętać, że skuteczna walka z nimi eliminuje ogromne ryzyko związane z przenoszeniem przez insekty groźnych chorób. Aby poradzić sobie z problemem obecności karaczanów, należy działać szybko, dlatego też już po zauważeniu choć jednego osobnika, trzeba skorzystać z usług profesjonalistów, którzy uporają się z zagrożeniem.