Niewielkie motyle, najczęściej jasnego lub srebrnego koloru to mole spożywcze, z którymi zmagał się pewnie każdy z nas. Pojawiają się nagle, penetrując miejsca ciemne i trudno dostępne. Kuchnia, a przede wszystkim szafki z jedzeniem są dla nich najlepszym schronieniem, w którym mają wręcz nieograniczony dostęp do pokarmu. Pierwszym objawem, że mole rozgościły się w naszym domu, będą owady wylatujące z szafek.

To sygnał, aby przedsięwziąć kroki mające na celu likwidację insektów. Krokiem, który trzeba wykonać od razu, jest wyjęcie wszystkich produktów z szafek i sprawdzenie, czy w którymś z nich nie da się wyczuć delikatnej pajęczyny. Warto przejrzeć pudełko po pudełku, ponieważ rzadko zdarza się, że mole zasiedlą jedynie jeden produkt. Jeśli znajdziecie opakowania nienaruszone, w których nie ma żadnych oznak obecności insektów, przesypcie je od razu do szczelnego opakowania plastikowego lub do słoika.

Jak się pozbyć moli spożywczych?

Jeśli wiecie na pewno, że owady znalazły sobie schronienie w waszej kuchni, sprawdźcie, jak się pozbyć moli spożywczych. Jak wspomnieliśmy, konieczne jest dokładne sprawdzenie wszystkich produktów sypkich, jakie znajdują się w szafkach. Jeśli którykolwiek z nich jest zainfekowany, nie można go pozostawić w kuchni. Najlepiej umieścić go w reklamówce, szczelnie zawiązać i wyrzucić.

Bardzo istotne jest dokładne wyszorowanie szafek. Należy tego dokonać po wcześniejszym gruntownym odkurzeniu. Najlepszym rozwiązaniem jest ciepła woda z detergentem lub myjka parowa, która skutecznie wyeliminuje także larwy moli spożywczych. Bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie produktów spożywczych. Najlepszym sposobem jest ich przesypywanie do słoików lub innych szczelnych pojemników. Zanim to jednak zrobicie, sprawdźcie, czy ze sklepu nie przynieśliście zainfekowanej mąki lub kaszy.

Sposób na mole spożywcze

Prosty sposób na mole spożywcze to stosowanie specjalnych pułapek, które wabią mole. Można je dostać w każdym sklepie z artykułami chemicznymi i gospodarstwa domowego. Należy jedynie pamiętać, aby regularnie wymieniać pułapki. Niektórzy stosują także olejek lawendowy, rozpuszczony w wodzie. Pamiętajcie też, aby nie stosować groźnych preparatów chemicznych, ponieważ mogą one być niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie w kontakcie z produktami spożywczymi.

Jeśli w domowej kuchni można poradzić sobie z problemem moli spożywczych, o ile zadziałamy szybko, tak trudniej jest to zrobić na przykład w magazynach, gdzie przechowywane są produkty sypkie. W takim przypadku niezbędna jest wizyta specjalistów, którzy wykonają dezynsekcję skutecznymi metodami oraz poinformują, jak zabezpieczyć się przed inwazją owadów w przyszłości.

 

Mole spożywcze nie są niebezpieczne dla człowieka, ale znacznie pogarszają stan higieniczny kuchni, powodując marnowanie dużych ilości jedzenia. W razie zauważenia obecności choć jednego osobnika warto podjąć radykalne i natychmiastowe kroki, aby nie dopuścić do rozwoju kolonii tych owadów.