Skorupiakiem, który często mylony jest ze stonogą murową, jest prosionek szorstki. W domu pojawia się najczęściej w porze zimowej i letniej, gdy szuka schronienia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Te niewielkie stawonogi wyróżnia ciemne ubarwienie oraz trójkątny występ na głowie. Gdzie można je najczęściej spotkać? Prosionek występuje w miejscach wilgotnych i zacienionych, które chronią go przed słońcem.

Skorupiaki dla człowieka nie są niebezpieczne, natomiast w momencie osiedlenia się w domu, bywają wyjątkowo uciążliwe. Problemem jest ich bardzo szybkie rozmnażanie, przez co łatwo mogą powiększać kolonię, jeśli nie zostaną w porę zwalczone. Prosionek, z uwagi na nocne życie oraz skuteczne ukrywanie się w ciągu dnia, jest trudnym przeciwnikiem, dlatego też jego likwidację warto powierzyć specjalistom.

Prosionek szorstki jak się pozbyć

Jeśli wiecie, że w waszym domu pojawił się prosionek szorski, jak się pozbyć intruza? Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest gruntowne posprzątanie mieszkania. Przede wszystkim chodzi o usunięcie tak zwanej materii organicznej oraz rozpadających się elementów drewnianych, szczególnie w pomieszczeniach wilgotnych. Łazienka jest bowiem jednym z miejsc, w których prosionek osiedla się wyjątkowo chętnie.

Zadbajcie także o czystość przed budynkiem, eliminując zalegające martwe rośliny oraz odpadki organiczne. To tam zwykle znajdziecie największe skupiska prosionka, który później przenosi się do domu. Do zwalczania skorupiaka można wykorzystać domowe sposoby, czyli rozłożenie w miejscach jego występowania tektury falistej. Prosionki, po skolonizowaniu tekturowego podłoża, można łatwo usunąć z mieszkania. Warto jednak pamiętać, że tn sposób nie zawsze jest skuteczny.

Prosionek szorstki jak wytępić

Skoro nie zawsze działa sposób tekturowy, a w domu mnoży się prosionek szorstkijak wytępić skutecznie tego nieproszonego gościa? Najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów, którzy z wykorzystaniem nowoczesnych insektycydów efektywnie poradzą sobie z inwazją prosionka. Środki owadobójcze rozpylane są w miejscach występowania skorupiaka i działają kontaktowo, likwidując nawet duże kolonie.

To metoda wyróżniająca się bardzo wysoką skutecznością i natychmiastowym działaniem. Dzięki szybkiej reakcji unikniecie kolonizacji mieszkania przez prosionka szorstkiego. Zwalczanie skorupiaka tym sposobem jest bezpieczne dla człowieka i zwierząt domowych. W przeciwieństwie do wspomnianej wcześniej metody tekturowej środki owadobójcze likwidują wszystkie osobniki, a nie tylko te zgromadzone w konkretnym miejscu. Specjaliści z firm DDD zlokalizują skorupiaki, a następnie zaaplikują odpowiednie insektycydy.

Prosionek szorstki, mimo że nie jest groźny, to niechciany gość w naszych domach. Najczęściej spotkacie go pod kamieniami czy pod drzewami, ale niestety lubi także przebywać w bliskim otoczeniu człowieka. Zauważając jego obecność, warto działać szybko, by zapobiec kolonizacji mieszkania przez tego nieprzyjemnego intruza.