Gołębie w mieście to prawdziwy kłopot nie tylko dla przechodniów, ale przede wszystkim dla właścicieli nieruchomości czy zarządców dużych obiektów użyteczności publicznej. Ptaki te tworzą swoisty krajobraz wielu polskich miast, jednak są też poważnym zagrożeniem dla zdrowia ludzi, a także estetyki przestrzeni publicznej.

Wszechobecne odchody gołębi, zabrudzone elewacje budynków, zniszczone pomniki to tylko fragment opisu tego, z czym można spotkać się w wielu miejscowościach. Sposobów na zwalczanie gołębi jest co najmniej kilka, jednak chodzi przede wszystkim o to, aby wybrać skuteczną metodę odstraszania ptaków. Jak poradzić sobie z tym kłopotem?

Likwidacja gołębi

Warto pamiętać, że likwidacja gołębi powinna być przeprowadzona w sposób etyczny. Nie chodzi przecież o zabicie ptaków, ale o ich skuteczne odstraszenie. Podstawą jest więc plan, określony na podstawie realnej oceny i identyfikacji miejsc bytowania gołębi. Należy więc rozpocząć od ograniczenia miejsc, w których ptaki mogą siadać lub zakładać gniazda. Wbrew pozorom nie jest to proste zadanie.

Gołębie zamieszkujące miasta można bardzo często spotkać na balkonach czy wystających elementach elewacji. To naturalne miejsca, w których ptaki odpoczywają. Należy więc zadbać w pierwszej kolejności o likwidację lub osłonięcie tych miejsc, co w naturalny sposób wyeliminuje obecność ptaków. Warto skonsultować się ze specjalistami, którzy pomogą w skutecznym wygrodzeniu balkonów czy gzymsów.

Jak zwalczyć gołębie?

Jak zwalczyć gołębie, gdy – mimo osłonięcia balkonów – nadal pojawiają się w waszym otoczeniu? W tym aspekcie niezbędne jest zlokalizowanie gniazda, które najprawdopodobniej znajduje się na budynku. W pierwszej kolejności należy sprawdzić kominy, które są doskonałym miejscem do zbudowania gniazda. Konieczne więc będzie zastosowanie skutecznej osłony na kominy, zabezpieczającej przed osiedlaniem się tam nieproszonych gości.

Zanim jednak zamontujecie osłony z kolcami, należy gniazda usunąć. Zabieg ten jest skomplikowany – wymaga bowiem nie tylko doświadczenia, ale także odpowiedniego sprzętu. Skontaktujcie się więc ze specjalistyczną firmą, która zlikwiduje gniazda. Dopiero wówczas można rozważyć montaż zabezpieczeń kominowych.

Walka z gołębiami w mieście jest ogromnym wyzwaniem nie tylko dla samorządów, ale także dla właścicieli nieruchomości. Istotne jest bowiem, aby ptaki odstraszyć i skutecznie uniemożliwić im ponowne osiedlanie się. Jeśli mierzycie się z tym kłopotem – skorzystajcie z usług profesjonalistów, którzy zaproponują rozwiązania, pozwalające na efektywną likwidację zagrożenia.