Obecność gryzoni to powszechny i często niespodziewanie pojawiający się problem mieszkańców bloków, domów jednorodzinnych, a także pracowników magazynów czy hal produkcyjnych. Wpływa na to wiele czynników, jednym z nich jest szybkość rozmnażania się szczurów i myszy. Biorąc pod uwagę tą zależność, w momencie zauważenia nawet pojedynczego szkodnika, należy działać niezwłocznie i zlecić deratyzację profesjonalnemu zespołowi fachowców.

Deratyzacja to metoda zwalczania i eliminowania gryzoni, takich jak myszy czy szczury, w obiektach zamkniętych użytkowych i mieszkalnych. Co dokładnie oznacza słowo „deratyzacja”? Według słownika języka polskiego, deratyzacja to tępienie szkodliwych gryzoni. Istnieją dwa rodzaje deratyzacji – prewencyjna i interwencyjna. Pierwszą z nich wykonuje się, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodliwych gryzoni w pomieszczeniach. Deratyzację interwencyjną, jak sama nazwa wskazuje, przeprowadza się w momencie pojawienia się problemu.

Niewielkie motyle, najczęściej jasnego lub srebrnego koloru to mole spożywcze, z którymi zmagał się pewnie każdy z nas. Pojawiają się nagle, penetrując miejsca ciemne i trudno dostępne. Kuchnia, a przede wszystkim szafki z jedzeniem są dla nich najlepszym schronieniem, w którym mają wręcz nieograniczony dostęp do pokarmu. Pierwszym objawem, że mole rozgościły się w naszym domu, będą owady wylatujące z szafek.

To sygnał, aby przedsięwziąć kroki mające na celu likwidację insektów. Krokiem, który trzeba wykonać od razu, jest wyjęcie wszystkich produktów z szafek i sprawdzenie, czy w którymś z nich nie da się wyczuć delikatnej pajęczyny. Warto przejrzeć pudełko po pudełku, ponieważ rzadko zdarza się, że mole zasiedlą jedynie jeden produkt. Jeśli znajdziecie opakowania nienaruszone, w których nie ma żadnych oznak obecności insektów, przesypcie je od razu do szczelnego opakowania plastikowego lub do słoika.

Obecność insektów w domu, szczególnie pluskiew, kojarzona jest często z zaniedbanymi wnętrzami, które odznaczają się niskim standardem sanitarnym. To jednak mylne twierdzenie – pluskwy mogą wystąpić także w nienagannie czystych pomieszczeniach. W takim razie skąd biorą się pluskwy w domach jednorodzinnych? Pluskwy to owady, które w bardzo prosty sposób się przemieszczają. Mieszkańcy całkiem nieświadomie mogą przenieść je na ubraniach wierzchnich czy zakupionych przedmiotach.

Karaczany, prowadzące nocny tryb życia, to prawdziwa zmora właścicieli domów czy mieszkań. Insekty te nie tylko pogarszają komfort domownikom, ale przede wszystkim są zagrożeniem dla zdrowia człowieka, ponieważ mogą przenosić szereg niebezpiecznych chorób. Niestety likwidacja karaczanów nie jest prostym zabiegiem – wymaga determinacji oraz zastosowania odpowiednich środków i metod.

Karaczan prusak, jakiego można spotkać w naszym kraju, to przedstawiciel jednego z 16 gatunków zidentyfikowanych w Polsce. Na świecie natomiast owady te klasyfikuje się aż w 4600 gatunkach. Dzięki szybkiemu procesowi rozmnażania oraz swobodzie przemieszczania się, występowanie karaczanów w naszych domach nie należy do rzadkości. Warto także rozwiać mit, że insekty te pojawiają się jedynie w miejscach o obniżonych standardach higienicznych.

Deratyzacja to usługa usuwania groźnych dla ludzi i innych zwierząt gryzoni, w szczególności szczurów i myszy. Likwidację gryzoni można zlecić w dwóch przypadkach – w pierwszym, chcąc przeprowadzić odszczurzanie interwencyjne, tym samym reagując na powstałe zagrożenie i eliminując z budynków mieszkalnych czy lokali użytkowych szczury oraz myszy. Innym rodzajem likwidacji gryzoni jest z kolei deratyzacja prewencyjna, do której wykonania zobowiązani są właściciele nieruchomości, o czym mówi ustawa z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

W okresie jesiennym i zimowym magazyny zboża stają się doskonałą kryjówką dla myszy, szukających bezpiecznego schronienia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Pomieszczenia wypełnione zbożem czy innymi produktami spożywczymi są idealnym miejscem dla gryzoni do przezimowania i rozrodu.

Obecność myszy w obiektach służących do składowania czy przechowywania produktów spożywczych jest ogromnym problemem przede wszystkim ze względów sanitarnych. Nie bez znaczenia są także aspekty materialne, czyli niszczenie przez gryzione towarów, ale także instalacji i elementów wyposażenia budynków. Czy jest możliwa skuteczna likwidacja gryzoni?

 

Lato jest najbardziej wyczekiwaną porą roku przez wiele osób, z uwagi na ciepłe dni oraz wakacyjne podróże. Upalny okres wiąże się jednak nie tylko z pozytywnymi aspektami. Latem pojawia się sporo drażniących owadów jak komary, kleszcze, osy czy pszczoły. Kiedy w okolicy domu lub miejsca pracy pojawia się gniazdo szerszeni, ludzie czują niepokój. Użądlenie szerszenia jest dużo bardziej nieprzyjemne niżeli pszczoły czy osy, a w przypadku uczulonych osób stanowi nawet zagrożenie życia.

 Kiedy zlokalizujemy gniazdo szerszeni, naturalnie chcemy jak najszybciej się go pozbyć. Likwidacja szerszeni domowymi sposobami, kiedy nie mamy do dyspozycji odpowiednich narzędzi i wiedzy jak przeprowadzić takową operację, nie jest najlepszym pomysłem. Naruszenie gniazda szerszeni prawdopodobnie rozdrażni owady, które mogą nas zaatakować i wielokrotnie użądlić. W takim przypadku dobrze skorzystać z pomocy doświadczanej firmy Deletor z Torunia, zajmującej się m.in. dezynsekcją i fachową likwidacją szerszeni z ogrodu.

Odszczurzanie mieszkań, mimo że termin ten brzmi dość groźnie, jest powszechnie stosowanym zabiegiem, pozwalającym skutecznie wyeliminować gryzonie z otoczenia człowieka. Deratyzacja jest konieczna nie tylko w miejscach, w których zidentyfikowano szczury czy myszy, ale także prewencyjnie – na podstawie zarządzenia władz lokalnych, określającego termin przeprowadzenia tego zabiegu.

Skupmy się jednak na pierwszym przypadku, czyli na obecności gryzoni w domu, co dla wielu osób jest ogromnym dyskomfortem. Pierwszym symptomem, że w naszym otoczeniu pojawili się nieproszeni goście, są odchody, nadgryzione jedzenie czy uszkodzone torebki z produktami sypkimi. W takiej sytuacji niezbędne jest podjęcie natychmiastowych działań, aby wyeliminować zagrożenie. Jak to zrobić?

Charakterystycznym elementem dla okresu lata są długie, ciepłe dni, a także obfita ilość owadów i szkodników, które skutecznie przeszkadzają w wykonywaniu wielu czynności nie tylko na dworze, ale także wewnątrz domu. O ile na rynku dostępnych jest sporo preparatów, pomagających zwalczyć m.in. komary czy muchy, tak pojawienie się os w miejscu zamieszkania budzi postrach i pytanie – jak zlikwidować ich gniazdo?